Hello Fresh, Meal 2: And The Cost…

On Thursday last week I made Meal 2, Seared Steak and Crispy Potato Salad.

Seared Steak and Crispy Potato Salad

Once again all the ingredients I needed were put in one meal box. The one thing you can’t tell in the photo, is that the steak was super thick! …Which I didn’t really like. I’m a picky steak eater and would have rather had a thinner steak so it could have cooked more evenly.

Hello Fresh Steak Dinner

The recipe was easy to follow otherwise. And I really love that everything is out right away, so I don’t have to improvise half way through the recipe. Also, thank goodness for my Ikea table with the fold out leaves! I need all the space I can get!

Hello Fresh week day cooking

So, you’ve read through, you may have noticed that I didn’t mention the cost. I received this 3 meal delivery for free from a friend. (I know, I’ve got really good friends). Last week I checked my bank account, and Hello Fresh had charged me $70!!!

I knew when I was signing up for a free trial that I would be solicited to continue the service. But I didn’t realize I would get my delivery on Tuesday, and be charged on Thursday. Thankfully after an email and a couple of tweets Hello Fresh had everything reversed and my order for this week was cancelled.

Next week I’ll share the final meal I made and if I would order again….

What do you think of $70 for 3 meals for 2 people?

3 thoughts on “Hello Fresh, Meal 2: And The Cost…

  1. I think it is reasonable due to convenience and the ingredient quality. If you haven’t already, you might want to check out Let’s Dish. You can prep 4 meals of 6 servings to taste (they can be portioned in half for you to take home or even split with a friend) for about $100.00-and you get a discount (I think it was $15.00 off) if you have HealthPartners insurance. I’ve only done it once and was happy with the process, ingredients and meals. I did it with my daughter and it took us about 2 hours start to finish, but it would probably be much quicker with a friend-and fun, too.

  2. I think the convenience factor is great but I could not justify spending that much on 3 meals cooked on. My grocery bill for a week is usually around $50 and that covers all of my meals – and I can do that because I eat basic things a couple of nights a week, like eggs for example. But if a couple or person was doing this instead of eating out it would make sense. I just never eat out 3 times in a week so it wouldn’t work for me…

Comments are closed.